Nowoczesne sieci światłowodowe

Współcześnie sklep ze sprzętem sieciowym jest w stanie zaoferować nam rozmaite rozwiązania w zakresie łączności. Sieci wi-fi, sieci lte czy światłowody, to tylko niektóre rozwiązania oferowane nam przez producentów.

Światłowód to przyszłość

Światłowód (optyka, szkło) jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej niezawodnych nośników transmisji danych do układania i konfigurowania sieci LAN. Jest to kabel wieloparowy, składający się z rdzeni – owinięty specjalnym oplotem. Żyły są wykonane ze specjalnego polimeru – i wykonane w taki sposób – że jego “ściany” są idealnie gładkie. Współcześnie każdy sklep ze sprzętem sieciowym oferuje nam takie rozwiązanie w zakresie łączności.

Oferta sklepu ze sprzętem sieciowym

Jeśli odwiedzimy sklep ze sprzętem sieciowym, powinniśmy dowiedzieć się jak działa sieć światłowodowa. Transmisja danych w światłowodzie odbywa się przy użyciu światła – jak wiadomo – jednego z najszybszych materiałów we Wszechświecie. Sygnał elektryczny kabla miedzianego przechodzi przez specjalny konwerter i zamienia się w światło. Każdy rdzeń optyki jest jak szklana tuba w tubie lustrzanej.

Światło przenikające do niego – odbija się od połączenia granic żył rdzenia i leci dalej. Pod koniec podróży jest odbierany przez urządzenie odbiorcze i przekształcany z powrotem w sygnał elektryczny. Jednak transmisja danych przez światłowód jest wolniejsza niż prędkość światła (~ 1 miliard km / h). Ze względu na fakt, że mikrolasery stosowane do przesyłania światła przez światłowody nie wytwarzają światła przy tej prędkości. A także z powodu strat spowodowanych załamaniem promieni.

Szybkość tłumienia sygnału w światłowodzie zmienia się w zależności od rodzaju rdzenia optycznego. Tak więc kabel wielomodowy (50/125, 62/125) umożliwia przesyłanie sygnału przez 2-3 kilometry bez znaczących strat. Kabel jednomodowy (9/125) – działa w odległości do 10 km.