Ważne zalety światłowodów

Współcześnie każdy sklep ze sprzętem sieciowym oferuje nam nowoczesne rozwiązania w zakresie łączności. To światłowody, sieci wi-fi, sieci lan, sieci lte. Zwłaszcza to pierwsze rozwiązanie ma wiele zalet.

Zalety kabla optycznego

Światłowód jest wykorzystywany w wielu branżach – a także w życiu codziennym. Po pierwsze, kabel optyczny jest dielektrykiem, dzięki czemu jest bezpieczny podczas przesyłania danych przy produkcji ropy i innych obiektach wybuchowych. Po drugie, z tego samego powodu optyka nie wykazuje się elektrycznością statyczną. Wartości są tak małe, że nawet nie są brane pod uwagę. W związku z tym kable światłowodowe mogą być stosowane w sieciach w różnych obiektach związanych z wysokimi napięciami. Kable światłowodowe można układać w wodzie, w ziemi w agresywnym środowisku – za pomocą specjalnych osłon.

Jednak głównym celem optyki jest przesyłanie danych na duże odległości. Na krawędzi kabla optycznego umieszczone jest specjalne urządzenie – repeater, który zwiększa odległość o następną długość. Podczas łączenia światłowodu stosuje się złącza optyczne, w których spawane są włókna.

Układanie i instalacja kabla światłowodowego

Zwykle w każdej firmie, która instaluje kablowe sieci optyczne, odrębny zespół jest zaangażowany w projektowanie instalacji sieci optycznych, a nawet całego działu. Wynika to z różnych funkcji podczas instalacji optyki. Na przykład kabla optycznego nie można zginać pod kątami mniejszymi niż 110-120 stopni.

Pożądane jest montowanie światłowodu w rurze falistej – ze względu na niską wytrzymałość konwencjonalnego kabla optycznego. Najczęściej optyka układana jest w osobnym kanale. I tak dalej – istnieje wiele podobnych subtelności pracy z tego rodzaju kablem. Ponadto – osobna sekcja zasługuje na sposób podłączenia i zakończenia światłowodu.