Warto sprawdzić pogodę przed wyjazdem

Warto sprawdzić pogodę przed wyjazdem

W nowym roku styczeń zaczął się wyjątkowo wysoką pogodą, w niektórych regionach wskaźniki termometrów wskazywały nawet 17 czy 18°C. Dla miłośników śniegu oraz uprawiania sportów zimowych oczywiście nie jest to zbyt dobra pogoda, dlatego interesuje ich pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie a nawet miesiące. Ośrodki meteorologiczne wyraźnie wskazują, że długoterminowa pogoda nie wykazuje zbyt dużych ilości śniegu, jedynie w górach zdarzają się anomalie pogodowe i wbrew prognozom pogoda zmienia się tam jak w kalejdoskopie.

Prognoza pogody długoterminowej a rzeczywistość

Nawet jeżeli długoterminowa pogoda będzie wskazywała na opady śniegu oraz znaczne obniżenie się temperatury, rzeczywistość może być zupełnie inna, co wyraźnie pokazał na miesiąc styczeń. Jeżeli planowaliśmy na przełomie grudnia i stycznia wyjazd w góry, spotkaliśmy się z o wiele wyższymi temperaturami niż mogliśmy się spodziewać, najwyższe temperatury w centralnej Polsce wskazywały na wiosnę a nawet początek lata, a nie kalendarzową zimę.

Prognoza pogody długoterminowa bardzo często jest zupełnie inna niż rzeczywistość, dlatego nawet jeżeli śledzimy na bieżąco mapy meteorologiczne, powinniśmy się liczyć z wieloma anomaliami pogodowymi.

Jaka temperatura będzie w lutym?

Osoby uprawiające zimowe sporty, nadal interesują się pogodą długoterminową, a jeżeli styczeń nie dał im odpowiedniej aury pogodowej, z pewnością będą sprawdzali pogodę w lutym. Obecnie najnowsza pogoda długoterminowa nie wykazuje powrotu prawdziwej zimy, dlatego wiele osób musi uzbroić się w cierpliwość bądź wybrać inny region, gdzie mogą liczyć na gwarantowaną zimę. Prognoza pogody na styczeń w tym roku wskazuje na ocieplenie i opady deszczu, śnieg będzie tylko anomalią pogodową w górach.